21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи – одне зі знакових офіційних свят, встановлене на честь двох революції, які відбулися в Україні у 2004 та 2013 роках.
Цього дня українці вшановують пам’ять про людей, які під час Революції Гідності та Помаранчевої революції стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів держави та її європейського вибору.
Цей день став наступником Дня свободи, який з 2005 по 2011 р. відзначався 22 листопада, а згодом був скасований.
21 листопада 2013 р. в Києві почалися протестні акції громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади припинити курс на євроінтеграцію і скасувати процес підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Зневажання законодавчо закріплених пріоритетів зовнішньої політики України, яким і була Угода про асоціацію між Україною та ЄС, викликало обурення народу. Українці вийшли на протестну акцію в столиці, а потім і в інших містах.
До опівночі на Майдані зібралося близько 1,5 тис. людей. 28 листопада почався страйк студентів, в якому взяли участь десятки тисяч людей.
Учасники Євромайдану вимагали відставки президента В. Януковича. В ніч на 30 листопада беркутівці жорстоко розігнали мітингувальників, постраждали десятки людей. Саме тоді мирний протест переріс у справжню революцію! Вже 1 грудня вийшло до одного мільйона протестувальників — киян та мешканців інших міст та сіл України. В лютому 2014 р. злочинний режим Януковича був повалений, а сам він втік до Росії.
Відстоювання найвищих демократичних цінностей коштувало життя 106 вбитих («Небесна сотня») та більше 2 тисяч поранених. Майдан стояв три місяці, до самої весни 2014 р., а потім в країні розгорнулися інші драматичні події — окупація Росією Криму та територій Донецької та Луганської областей…
В честь подій Помаранчевої революції та Євромайдану встановлене це свято. Воно прославляє волелюбність і мужність нашого народу, прагнення до демократії, вшановує національні інтереси держави і права людини.