Порядок організації навчального процесу екстернів

Екстернат – одна з форм здобуття повної загальної середньої освіти, що передбачає самостійне опанування екстерном програмового матеріалу в обсязі, визначеному Державним стандартом початкової загальної освіти, Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти або знань згідно з вимогами програмового матеріалу за певний клас чи з окремих навчальних предметів для отримання документа про відповідний рівень освіти (свідоцтва про початкову освіту, свідоцтва про здобуття базової загальної середньої освіти та свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти).

Екстерн – особа, яка самостійно опановує програмовий матеріал і якій надається можливість проходження річного оцінювання навчальних досягнень та державної підсумкової атестації на базі навчального закладу.

Екстернат у ліцеї здійснюється відповідно до Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти, Порядоку проведення державної підсумкової атестації, Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти та інших нормативно-правових документів.

Навчально-виховний процес триває,  як правило, з 1 вересня поточного року по 30 травня наступного року.

Навчання починається з Настановчої сесії, яка проходить у вересні.

Під час Настановчої сесії екстерн та його батьки знайомляться з учителями, вимогами до атестації з кожного предмета, критеріями оцінювання  знань екстернів з предметів, літературою для підготовки до атестації. Екстерн отримує методичні рекомендації для самостійного вивчення шкільних  предметів.

В іншому випадку екстерн відвідує настановчі консультації у вчителів ліцею індивідуально.

Зараховані екстерни, їх батьки або особи, що їх замінюють заповнюють індивідуальний навчальний план, який містить перелік навчальних предметів та заплановані терміни вивчення кожного предмета.

Заступник директора з питань екстернату призначає вчителів і видає екстерну Залікову книжку.

Залікова книжка – основний документ екстерна, яку він отримує після проходження Настановчої сесії.

Залікова книжка містить:

  • прізвище та ім’я екстерна,  його фотокартку;
  • загальні відомості про структуру навчального року;
  • перелік   навчальних предметів для екстерна певного класу;
  • кількість відведених годин для консультацій з кожного предмета на навчальний рік;
  • призначення вчителів з кожного предмета для індивідуальних консультацій;
  • графік індивідуальних консультацій вчителів;
  • сторінки для відміток вчителями проходження екстерном консультації з кожного предмета;
  • відомості про проходження атестації за відповідний навчальний рік.

Залікова книжка затверджується і завіряється печаткою ліцею та повертається заступнику директора з питань екстернату в терміни, вказані в заліковій книжці.

Розклад індивідуальних консультацій  кожного екстерна визначається відповідно до індивідуального навчального плану та графіка роботи вчителів.

На проведення консультацій на одного екстерна з кожного предмета відповідного класу відводиться від 1 до 3 годин за весь період підготовки до атестації.

Екстерн отримує  в бібліотеці  підручники.

Екстерн самостійно опановує навчальний матеріал, зазначений у Путівнику екстерна  і, по мірі його підготовленості, отримує індивідуальні консультації у вчителів-предметників.

Запис  на індивідуальні консультації до вчителів здійснюється екстернами самостійно через електронну форму розміщену на офіційному сайті ліцею.

Індивідуальна консультація – це складова навчально-виховного процесу, яка проходить у формі спілкування екстерна та вчителя. Екстерн отримує відповіді на запитання, корекцію знань та оцінку набутих умінь і навичок.

На індивідуальній консультації вчитель:

  • визначає рівень знань та вмінь екстерна з підготовлених тем згідно критеріїв оцінювання навчальних досягнень з предмета;
  • пояснює екстерну навчальний матеріал з певних тем, який викликав у нього труднощі під час підготовки до атестації;
  • консультує екстерна з приводу виконання письмових робіт,  творчих робіт тощо;
  • корегує набуті екстерном знання, уміння та навички, визначає недоліки та вказує шляхи їх усунення;
  • допускає до написання підсумкових контрольних робіт.

Оцінювання навчальних досягнень екстерна  включає такі види атестації:

  • поточну/тематичну;
  • підсумкову за  I –й семестр;
  • підсумкову за  IІ –й семестр;
  • державну підсумкову атестацію (для екстернів випускних (4, 9, 11) класів).

Поточне/тематичне оцінювання навчальних досягнень екстерна проводиться вчителем-предметником у формі бесіди, тестування, самостійної роботи тощо під час індивідуальних консультацій, за загальноприйнятою 12-бальною шкалою оцінювання або у вигляді заліку (“зараховано”/”не зараховано”), фіксується на відповідній сторінці Залікової книжки з позначкою дати складання та підписом вчителя.

Підсумкове оцінювання знань екстернів з предметів за семестри проводиться вчителем за результатами написаних контрольних робіт за І-й та ІІ-й семестри з кожного предмета.

Контрольні роботи екстернів, оформлені відповідно до вимог, фіксуються в бланках обліку контрольних робіт під певним номером та зберігаються в архіві ліцею 1 рік.

Для вирішення спірних питань, що виникають під час проведення річного та підсумкового оцінювання, у Школі  екстернів створюється Апеляційна комісія. У разі незгоди  екстерна, батьків або осіб, які їх замінюють, з результатами підсумкової атестації, їм надається право оскаржити їх на загальних підставах.

За результатами підсумкової атестації екстерни випускних класів отримують допуск до державної підсумкової атестації. Учням не випускних класів за результатами підсумкової атестації видається табель успішності.

Державна підсумкова атестація для екстернів проводиться, як правило, двічі на рік. Один раз у січні поточного навчального року (екстернів 4 та 9 класів) відповідно до рішення педагогічної ради ліцею та в травні-червні (екстернів 4, 9 та 11 класів) у терміни, визначені Міністерством освіти і науки України.

За один навчальний рік екстерн може пройти оцінювання та атестацію як за один, так і за декілька класів у межах одного або декількох освітніх рівнів (початкової, базової чи повної загальної середньої освіти).

Екстерни 5-8-х та 10-х класів, які мають високі досягнення (10-12 балів) у вивченні всіх предметів за відповідний навчальний рік нагороджуються похвальним листом  “ За високі досягнення у навчанні “.

Випускники, які досягли особливих успіхів у вивченні одного чи декількох предметів (на рівні 12 балів), нагороджуються Похвальною грамотою “За особливі досягнення у вивченні окремих предметів“. Такою нагородою відзначаються переможці міжнародних, всеукраїнських, обласних олімпіад, конкурсів, змагань.

Екстернам, які закінчили здобуття базової загальної середньої освіти з досягненнями у навчанні високого рівня (10-12 балів), видається свідоцтво про здобуття базової середньої освіти з відзнакою

Екстерни, які за період навчання у старшій школі досягли високих успіхів у навчанні та за результатами семестрового, річного оцінювання і державної підсумкової атестації мають досягнення у навчанні 10-12 балів з предметів навчального плану нагороджуються золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні».

Срібною медаллю «За досягнення у навчанні» нагороджуються випускники, які за період навчання у старшій школі досягли високих успіхів у навчанні та за результатами семестрового, річного оцінювання та державної підсумкової атестації мають досягнення у навчанні 10-12 балів та достатній рівень (не нижче 9 балів) не більше ніж з двох предметів навчального плану.

Звільнення екстернів від проходження атестації здійснюється відповідно до законодавства.