Будьте обережні – туберкульоз!

Туберкульоз – інфекційне захворювання людини, тварин, яке викликається бактерією туберкульозу (мікобактерією, паличкою Коха). У світі спостерігалося значне відновлення виявлення туберкульозу у 2022 році, після 2 років збоїв, пов’язаних з пандемією COVID-19.

У 2022 році у світі туберкульоз спричинив приблизно 1300000 смертей. В Україні за 2023р. на туберкульоз захворіли майже 20000 осіб. Туберкульоз не має “адреси”, “посади”, не має “паспорта” , не розрізняє соціального статусу і однаково небезпечний для усіх. Туберкульозом захворіти може кожен! Збудник вражає всі органи і системи людського організму.

Як показали проведені дослідження, сьогодні має місце недостатня інформованість населення України з питань профілактики, лікування та боротьби з туберкульозом. Щоб зупинити та перемогти туберкульоз усі мають зрозуміти, що без обізнаності населення про туберкульоз, боротьба з ним приречена на невдачу. Джерело інфекції туберкульозу – хвора людина (на відкриту бактеріальну форму туберкульозу – коли хвора людина виділяє мікобактерію у довкілля), 55 видів тварин, 25 видів птахів, а також заражені продукти тваринного і рослинного походження. Шляхи передачі туберкульозу. Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним (аерозольним) шляхом. Бактерії туберкульозу можуть виділятися під час кашлю з мокротинням, слиною, а також під час співу, розмови. За добу хворий з легеневою формою туберкульозу виділяє 15-20 млн. бактерій туберкульозу. Одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 осіб. Збудник туберкульозу стійкий до впливу навколишнього середовища, але ультрафіолетове проміння вбиває його через 2-3 хв., кип’ятіння – протягом декількох хвилин.

ОСНОВНІ СИМПТОМИ ЗАХВОРЮВАННЯ:

– кашель понад 2 тижні; – наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі; – підвищена температура тіла понад 7 днів; – утруднене дихання; – біль у грудях; – поганий апетит; – постійна слабкість; – безпричинна втрата ваги; – підвищена пітливість, особливо вночі; На ранніх стадіях хвороби кашель може бути відсутній. Усі ці симптоми можуть бути проявами інших захворювань, але перш за все треба думати про туберкульоз. Коли туберкульозні бактерії потрапляють в організм людини з нормальним станом імунітету, активне захворювання найчастіше не розвивається. Людина інфікована, але здорова! Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час “зустрічі” з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет. Високий ризик захворіти мають діти, особливо раннього віку (їх імунна система ще не сформована) та люди похилого віку (через вікове ослаблення імунітету). Для профілактики туберкульозу обов’язково необхідна вакцинація дітей на 3-5 день у пологовому будинку. Обстеження та лікування туберкульозу в Україні безкоштовне !

ТУБЕРКУЛЬОЗ ВИЛІКОВНИЙ! при умові раннього виявлення, ефективного лікування та дотримання рекомендацій лікаря.

Туберкульоз НЕ ВИЛІКОВУЄТЬСЯ – якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично, зловживати алкоголем, наркотичними засобами, внаслідок чого розвивається така форма туберкульозу (резистентна), яка дуже важко піддається лікуванню протитуберкульозними препаратами.

Не займайтесь самолікуванням !

Жодні відомі народні засоби не можуть вилікувати туберкульоз. Їх можна використовувати як доповнення до основного лікування після консультацій з лікарем.

ПАМ’ЯТАЙТЕ: 1. Неповноцінне харчування, шкідливі звички, надмірне захоплення вегетаріанством, зловживання різними дієтами можуть провокувати послаблення імунітету та збільшувати ризик захворювання на туберкульоз. 2. Систематичні фізичні вправи, загартування, проведення більше часу на свіжому повітрі не дають змоги туберкульозу зіпсувати Ваше здоров’я. 3. Якщо Ви більше 2 тижнів почуваєтеся погано та маєте вищезазначені симптоми

НЕГАЙНО зверніться до свого сімейного лікаря. Головне – вчасно звернутися за медичною допомогою – це єдиний шлях до повного вилікування. 4. Своєчасно виявлений хворий, що одержує повноцінне лікування, через 4 тижні не є джерелом інфекції. Категорично забороняється переривати лікування ! При порушенні режиму лікування хвороба переходить у хронічну форму, яку вилікувати дуже важко. 5. Навіть коли людина почуває себе добре, варто один раз на два роки звернутись до сімейного лікаря з профілактичною метою. 6. Уникайте покупок продуктів тваринництва, які не пройшли ветеринарного обстеження (особливо на стихійних ринках). Строго дотримуйтесь правил особистої гігієни при використанні молока і м’яса, надійно термічно їх обробляйте. Не купляйте молочні продукти, фасовані у нестерильний, раніше вживаний пластиковий посуд. Я

КЩО ХВОРИЙ ВДОМА 1. Хворий на туберкульоз може стати джерелом захворювання своїх рідних, особливо дітей. 2. Особам, що проживають разом з хворим треба негайно звернутись до сімейного лікаря. 3. Якщо хворий не госпіталізований: – виділити окрему кімнату або окремий куток і відгородити ширмою; – обов’язково ізолювати дітей від хворого; – хворий туберкульозом під час кашлю повинен прикривати рот і ніс серветкою, що значно зменшить кількість інфекційних краплин, які потрапляють у повітря; 4. Особливу увагу звертайте на дотриманням хворим та рідними правил особистої гігієни