Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

Якщо учень, педагог або інший працівник ліцею став свідком булінгу то, незалежно від того, поскаржилась йому жертва чи ні, він повинен проінформувати про цей випадок керівництво ліцею.

  Якщо працівник школи отримав усне чи письмове звернення від здобувача освіти щодо булінгу по відношенню до нього (інших осіб) з боку учнів, екстернів чи працівників школи, він повинен проінформувати про цей випадок керівництво ліцею.

Отримавши звернення директор ліцею проводить розгляд такого звернення, зясовує обставини булінгу та скликає комісію  з розгляду випадків булінгу (цькування).

Склад комісії формується в залежності від учасників булінгу (учень-учень, вчитель-учень, інші особи-учень) та затверджується наказом директора ліцею. До складу комісії можуть входити працівники ліцею, батьки постраждалого та «булера» та інші зацікавлені особи.

Якщо комісія кваліфікує випадок як булінг, а не одноразовий конфлікт, директор ліцею повідомляє про це уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждала сторона не згодна з цим висновком, то вона має право звернутися до органів Національної поліції України.

Особи, причетні до булінгу (цькування) несуть наступну відповідальність відповідно до законодавства України.

Відповідно до Стаття 1734, Кодекс України про адміністративні правопорушення булінг (цькування) розглядається як діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно  інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, — тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів  доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення – тягне за собою накладення штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до  шістнадцяти років, — тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років,— тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або  ромадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу— тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку» («Стаття 1734, Кодекс України про адміністративні правопорушення).

До осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24 1 цього Кодексу.

У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених, зокрема, статтею 1734 КУАП, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24 1 цього Кодексу. Відповідно до статті 241 КУАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу:

1) зобов’язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;

2) попередження;

3) догана або сувора догана;

4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання (стаття 13 «Відповідальність неповнолітніх» КУАП).

Штрафи, які передбачено за знущання

– Моральне чи фізичне насильство, агресія – 340-850 грн.

– Дії з особливою жорстокістю, повторне порушення – 850-1700 грн.

– Приховування вчителем факту цькування – 1700-3400 грн, або виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Якщо правопорушення вчинили неповнолітні до 16 років, штраф

сплачуватимуть батьки.

ПорушенняВікХто несе відповідальністьРозмір штрафуГромадські роботи
Булінг над дітьмиДо 14 роківБатькиВід 850 грн. до 1700 грн. абоВід 20 до 40 годин
Від 14 до 16 роківБатькиВід 850 грн. до 1700 грн. абоВід 20 до 40 годин
Понад 16 роківДіти Від 850 грн. до 1700 грн. або42 години
Булінг над дорослимиПонад 16 роківОсобисто Від 850 грн. до 1700 грн. або42 години
Повторний або груповий булінгВід 14 до 16 роківБатьки Від 1700 грн. до 3400 грн. абоВід 40 до 60 годин
Понад 16 роківОсобисто Від 1700 грн. до 3400 грн. абоВід 40 до 60 годин
Приховування булінгуКерівник закладу освітиОсобисто Від 850 грн. до 1700 грн. абоВиправні роботи до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку

Протоколи за вчинення цього порушення уповноважені складати органи національної поліції України, а притягувати до адміністративної  відповідальності будуть місцеві суди.

      Повідомити про  булінг можна за телефонами:

Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00)

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000

Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335

Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20

Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 75

Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103

Національна поліція України 102